V srca ljubljenih rojakov / sej seme plemenitih rož, / da bomo narod poštenjakov, / da bomo narod vrlih mož. (Simon Gregorčič)

Sv. Duh na Ostrem vrhu

Cerkev so začeli po naročilu Anne Crescentije Štubenberške graditi na tem mestu leta 1667. Svetišče je bilo posvečeno in s tem tretji Božji osebi v varstvo izročeno 7. julija 1709.

Osemdeset let pozneje so tu že imeli lokalijo, ki je 4. oktobra 1892 postala samostojna župnija Graško-Sekovske škofije. Pred prvo svetovno vojno je župnijska skupnost štela 1300 prebivalcev. Leta 1919 je župnijo nova meja med Republiko Avstrijo in Kraljevino Jugoslavijo »prepolovila«; danes premore le še okrog 400 prebivalcev. Kot priljubljena romarska in izletniška točka povezuje tukajšnja cerkev dve sosednji deželi z dvema različnima jezikoma v eno samo skupnost Božjih otrok, ki verujejo v Kristusa in jih Sv. Duh napolnjuje s svojimi darovi.

OZNANILA julij - avgust 2022