Srečna družina, kjer so se otroci naučili reči hvala tisti in tistemu, ki se zanje žrtvuje in se trudi za njihov blagor. (Leon-Joseph Suenens)

BINKOŠTNI PRAZNIK

Škof Matjaž pred praznikom binkošti: »Brez Gospodovega duha ni naše vere«

M. M.

V tem tednu smo kristjani povezani v molitvi binkoštne devetdnevnice, ko prosimo za darove Svetega Duha, da bi postajali vedno bolj povezani in pristna Cerkev Jezusovih učencev, je na sobotnem birmovanju v Župniji Svetina med drugim poudaril birmovalec, celjski škof Maksmilijan Matjaž

»Ko je nad učence na binkoštni dan prišel Sveti Duh, so bili zbrani v istem prostoru skupaj z Marijo. Bili so tam, kjer so pred dnevi z Jezusom obhajali zadnjo večerjo. Po Jezusovi smrti so bili prestrašeni, da bodo rimski vojaki prišli tudi po njih in se bo z njimi zgodilo isto, kot se je z Jezusom. Preplašeni, a skupaj. Za zaprtimi vrati, z njimi je Marija,« je dejal škof Matjaž: To je dogodek, ki se na nek način ponavlja vedno, ko se zberemo skupaj kot občestvo in prosimo darov Svetega Duha, da bi postali kristjani v Njegovi moči, da bi lahko pričevali.«

Brez moči od zgoraj, brez Gospodovega Duha ni krščanstva, ni naše vere

Celjski škof je podčrtal, da se naša vera začne takrat, ko posameznik začuti, da ga ima Nekdo rad, da je Bog velik ter da je že veliko naredil v njegovem življenju. »Ko sem pripravljen za Boga tudi pričevati, ko se o njem pogovarjam z drugimi, kakor se pogovarjam o čem drugem. Danes se nam je namreč težko pogovarjati o Bogu, kakor da o Bogu ne bi nič vedeli, kakor da bi se morda Boga sramovali, ali pa kakor, da bi se sramovali našega notranjega občutja. Težko odpiramo svojo dušo in govorimo drugim o sebi. A če se ne pogovarjamo, vsako prijateljstvo zamre,« je v pridigi izpostavil Matjaž.

Sveti Duh - tolažnik

Sveti duh je tolažnik, »tisti, ki me tolaži, ko sem v stiski, mi govori, da nisem sam. Žalosten sem takrat, ko se mi zdi, da so me vsi zapustili, da mi nič ne uspeva. Gospodov duh me tolaži in me spodbuja: `Jaz sem s teboj!´ Ponavlja mi to besedo, ki mi jo je izrekel prvič pri krstu.«

Sveti Duh - prišepetovalec

Sveti Duh je prišepetovalec, »govori mi prave besede, ko jih potrebujem. Ko moram nekomu nekaj prav povedati, tudi takrat, ko me nekdo ne sprašuje, pa potrebuje mojo besedo. Božji Duh v meni je najbolj ustvarjalen Očetov Duh, ki mi pove besedo, ki bo šla do srca. Samo tista beseda namreč ostane.«

Sveti Duh – advokat

Sveti Duh je tudi naš advokat in zagovornik, »ko naredim nekaj narobe, ker me pozna, me ljubi, ve, kakšen je namen mojega življenja. To so velike resnice Svetega Duha, za katerega darove prosimo. Ob materialnih darilih, ki vsa slej ko prej minejo, nam ostane spomin na lep trenutek, ko smo nekaj prejeli in na človeka, ki nam je to podaril,« je mladim položil na srce birmovalec.

Vsi učenci v binkoštni dvorani so v Apostolskih delih našteti po imenu. Ime pomeni, da me Bog osebno ljubi, da sem jaz, tak kot sem, dragocen v Božjih očeh. (škof Maksimilijan Matjaž)

Kličimo ga, prosimo ga, govorimo o njem

Prvi pogoj za prejem darov Svetega Duha je, da smo v odnosu z njim, ga pozdravimo, nagovorimo, »da gradimo odnos z njim, ga pokličemo, prosimo, mu verjamemo, govorimo o njem. Da vemo, da nas Sveti Duh tolaži, tudi ko nam kaj ne gre in smo osramočeni, da nas krepi in zaupa v nas, da zmoremo. Vsi učenci v binkoštni dvorani so v Apostolskih delih našteti po imenu. Ime pomeni, da me Bog osebno ljubi, da sem jaz, tak kot sem, dragocen v Božjih očeh«, je zaključil škof Matjaž.

 

S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev in statistiki. Z uporabo spletnega mesta se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.   V redu