Na MMC RTV imajo prav, ko rečejo, da človek, ki javno zmerja pripadnika islamske veroizpovedi, ne sodi v kabinet predsednika vlade. A se obenem sprašujem, če sodi v programski svet RTV človek, ki molivce pred ljubljansko porodnišnico zmerja s “krotami, ki se derejo in mahajo s križem”.
Je svobodno izražanje vere dovoljeno le, dokler ustreza levim medijem in politiki?
Naši mediji, na čelu z javno RTV, uporabljajo drugačna merila za katoličane in pripadnike drugih ver. A so tudi pri pripadnikih drugih ver kritični, ko ti zastopajo določena stališča, ki niso po godu levi agendi. V članku na RTV bode v oči podnaslov o “selektivnosti odzivanja muslimanske skupnosti”. Avtorju se namreč zdi izjemno sporno to, da se je muslimanska skupnost opredelila proti družinskemu zakoniku, ni pa se opredelila proti imenovanju Črnčeca.
Kaj je torej s svobodo veroizpovedi v Sloveniji? Je ta svobodna le, dokler so njena stališča všeč mainstreem medijem in levi politiki? V čem je smisel svobode, če je dovoljena zgolj v določenih primerih?
Muslimanka, ki hodi z ruto na glavi po mestu, je pogumna, verna, spoštuje svojo tradicijo in izraža svojo vero. Katoličanka, ki hodi po mestu s križem okrog vratu pa je cerkvena miš, brez lastnega mnenja. Musliman, ki javno moli, je pogumen in svoboden pri izražanju vere, katoličani pred porodnišnico pa so krote in kratijo pravice ženskam. Kdo od njih ima prav?
Prave verske svobode v Sloveniji ni in je, kot zgleda s sojenjem Tadeju Strehovcu, tudi še nekaj časa ne bo. Tako je 3. člen Zakona o verskih skupnostih, ki pravi, da je “prepovedano vsakršno spodbujanje k verski diskriminaciji, razpihovanje verskega sovraštva in nestrpnosti,” popolnoma brezpredmeten.
Glede na dejansko stanje predlagam dopolnitev zakona z naslednjim odstavkom: “Spodbujanje k verski diskriminaciji, razpihovanje verskega sovraštva in nestrpnosti je dovoljeno v primerih, ko gre za katoliško veroizpoved, Katoliško Cerkev in katoličane.”
Ne izključujem možnosti, da se takšna novela zakona ne bi lahko v kratkem pojavila na poslanskih klopeh. Bodo takrat na RTV objavili članek o tem, da sprememba zakona med katoličani vzbuja negodovanje in razočaranje ali bodo tako spremembo opravičili z ločitvijo cerkve od države in samostojnostjo zakonodajne veje oblasti?
Eva Čepin